Domek letniskowy - co powinieneś o nim wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Domek letniskowy - co powinieneś o nim wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Miejsce do którego będziemy chętnie wracać, a także stanie się naszą bazą wakacyjną i to nie tylko w letnie, ciepłe dni. Całoroczne domy z drewna są także doskonałym miejscem w pory zimowe, jednakże należy wiedzieć jakim materiałem je ocieplić. Ponadto własne miejsce wypoczynkowe pomoże zaoszczędzić nam pieniądze, które wydalibyśmy na zakwaterowanie w hotelu czy innych miejscac

Od czego zacząć?

W przypadku działki budowlanej i rolnej podstawowym dokumentem będzie dla Ciebie plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdziesz informacje czy na danym terenie możesz postawić domek letniskowy tzw. zabudowę rekreacyjną. Inaczej będzie to wyglądało kiedy jesteś posiadaczem działki rolnej, na której chcesz umieścić domek, w tym przypadku plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego pozwala na zabudowę zagrodową. Ostatnim typem działki jest działka rekreacyjna, w której wystarczy sprawdzić czy znajduje się tam informacja o zabudowie rekreacyjnej. Przed rozpoczęciem ubiegania się o pozwolenie, warto już na tym etapie sięgnąć do katalogu i pooglądać domy szkieletowe, które mogą stać się naszą przystanią wakacyjną.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Kiedy już mamy za sobą etap rozróżnienia działek, należy wspomnieć o pozwoleniu na budowę naszego domku letniskowego. W większości przypadków nie wymagają one pozwolenia. Prawo budowlane pozwala na budowę domu, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m², jeżeli:

  • na 500 m² działki przypada więcej niż 1 domek,
  • domek letniskowy nie jest jednokondygnacyjny,
  • nie jest wolnostojący,
  • powierzchnia użytkowa przekracza 35 m² - wtedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie budowy domku letniskowego należy dokonać w Starostwie Powiatowym. Najlepiej wejść na ich stronę internetową w celu rozeznania się jakie dokumenty będą niezbędne aby pozytywnie przejść ten proces, a także, jeżeli macie taką możliwość wydrukować i wypełnić dokumenty na spokojnie w domu. Wtedy ten proces zgłoszenia przebiega jeszcze szybciej. Oprócz wyżej wspomnianego formularza zgłoszenia będziesz potrzebował:

  • oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • mapę ewidencyjna,
  • rysunki domku letniskowego.

Domy drewniane letniskowe to doskonała opcja dla wszystkich którzy cenią sobie wygodę i prywatność. Nasz wymarzony dom możemy tak naprawdę ulokować w każdej lokalizacji, wystarczy, że mamy działkę oraz pozwolenie.