Dom z drewna

Dom z drewna

dom z drewna

Budowa własnego domu to życiowe przedsięwzięcie. Jeszcze do niedawna realizacja marzeń o postawieniu własnych czterech ścian wiązała się z koniecznością zaciągnięcia olbrzymiego kredytu, którego spłata ciągnęła się za nami latami. Nowoczesne technologie na rynku architektonicznym pozwalają w krótkim czasie wybudować własny dom, bez konieczności wiązania się wieloletnimi umowami z bankiem. Niemożliwe? A jednak! Dom z drewna to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych, murowanych domów.

Tani dom z drewna - warto?

Budownictwo lekkie zaistniało na polskim rynku w latach 90. To właśnie wtedy popularność zyskały domy kanadyjskie czy norweskie, którymi szybko zapełniały się puste działki. Niestety, brak dostępu do odpowiednich materiałów i niedostateczna znajomość zachodniej techniki spowodowały, że domy szkieletowe okryły się złą sławą. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Na polskim rynku działają firmy wyspecjalizowane w wąskiej dziedzinie, jaką jest budownictwo lekkie. Drewno użyte do produkcji gotowych elementów konstrukcyjnych, czyli tak zwanych prefabrykatów, pochodzi z tartaków samodzielnie prowadzonych przez przedsiębiorstwa budowlane. Tam wysokiej jakości surowiec jest poddawany specjalnym zabiegom, między innymi czterostronnemu struganiu i suszeniu komorowemu. Z tak przygotowanego materiału powstają części konstrukcji, które scalane są w jedną całość za pomocą gwoździ pierścieniowych. Szkielet uzupełniają warstwy innych materiałów, między innymi płyty OSB, folii wiatroizolacyjnej i wełny mineralnej. Dom z drewna jest nie tylko tani w budowie, ale również w eksploatacji. Budynki wyróżniają się bardzo dobrą izolacją cieplną, co pozwala na zaoszczędzenie niemałej kwoty na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie.

dom z drewna w Woli

Dom z drewna gotowy w 3 miesiące

Budowa tradycyjnego domu to wieloetapowy proces, który może ciągnąć się latami. Nowoczesna technologia pozwala na skrócenie czasu oczekiwania na własne gniazdko do minimum. Podczas budowy murowanego budynku niezbędne jest robienie przerw, które znacznie opóźniają efekty. W przypadku realizacji projektu drewnianego nie jest to konieczne, dzięki czemu już po 3-4 miesiącach możemy rozpocząć nowe życie we własnym, uroczym gniazdku. Ponadto, prace budowlane mogą ruszyć w dowolnym momencie roku, bez względu na panującą aurę.

Nowoczesny dom z drewna

Gotowe domy z drewna w niczym nie przypominają górskich chatek, z którymi często są utożsamiane. Wystarczy przejrzeć katalog firmy Mawit aby przekonać się, jak różnorodna i bogata jest oferta domów prefabrykowanych. Najlepszym przykładem na to, że domy z drewna mogą zachwycać nowoczesnymi kształtami jest projekt ZX35, który śmiało można nazwać domem na miarę XXI wieku. Prosta, geometryczna bryła zachwyca minimalistyczną oszczędnością. Cechą charakterystyczną projektu jest płaski dach oraz attyka, za którą ukryte są połacie dachu. Dzięki wielkoformatowym przeszkleniom w salonie, do wnętrza wpada maksymalnie dużo światła, co sprzyja dobremu samopoczuciu domowników. Białą, gładką elewację urozmaicają drewniane okładziny, dzięki czemu dom prezentuje się wyjątkowo oryginalnie.

dom z drewna - budowa

Zwolennikom klasycznych form z pewnością przypadnie do gustu dom wybudowany na podstawie projektu Z270. Piękny budynek z wielospadowym dachem idealnie sprosta wymaganiom rodzin z dziećmi. Piętrowy dom z poddaszem użytkowym robi wrażenie nie tylko dzięki starannemu wykończeniu od zewnętrznej strony, ale również dzięki przemyślanemu w najmniejszym stopniu układowi. Duże pomieszczenia, przejrzysty rozkład i sprytne zagospodarowanie każdego zakamarka składają się na komfortową przestrzeń, w której wygodnie i dobrze się żyje.