Całoroczne domki drewniane

Całoroczne domki drewniane

Często słyszy się, że domy w systemie skandynawskim są tanie w budowie i w utrzymaniu oraz że są opcją dla osób, którym zależy na czasie. O domkach skandynawskich można jednak również usłyszeć co nieco negatywnych opinii. Mówi się na przykład, że całoroczne domki drewniane nie są trwałe, mają kiepską kaustykę czy wykonywane są niedbale. Podobne pogłoski są zwykle dalekie o prawdy i wynikają z niewiedzy oraz ze strachu przed tym, co nowe. W dzisiejszym artykule obalamy popularne mity, które narosły przez lata wokół całorocznych domków drewnianych w technologii szkieletowej.

Całoroczny domek drewniany

Mówi się, że co nagle, to po diable oraz że jeśli coś jest tanie, to jest również kiepskiej jakości. Takie przekonania utrwaliły się bardzo głęboko w zbiorowej świadomości i mają swoje uzasadnienie. Często rzeczywiście coś, co jest wykonane szybko i po kosztach, jest również gorsze jakościowo, mniej wytrzymałe. Jest tak również w przypadku branży budowlanej. Jeśli jednak koszta budowy domu zostają obniżone dzięki specjalnej technologii oraz zastosowaniu odpowiednio dobranych materiałów, a czas budowy domu zostaje skrócony dzięki opracowanemu w najdrobniejszych szczegółach systemowi - problem obniżenia jakości nie występuje. Tak jest w przypadku całorocznych domków drewnianych budowanych w technologii szkieletowej, czyli tak zwanych domów kanadyjskich.

Zobacz nas katalog całorocznych doków drewnianych

Czy całoroczne domki drewniane są mniej trwałe od murowanych?

Mówi się, że całoroczne domki drewniane w systemie kanadyjskim są mniej trwałe od domów murowanych oraz mniej odporne na upływ czasu. Podobna opinia związana jest z dawną erą domów drewnianych i z czasami, kiedy do budowy używano niewłaściwego drewna, bez zabezpieczania odpowiednimi preparatami, które w owych czasach nie były jeszcze dostępne.

Całoroczne domki drewniane - szkielet

Takie domy drewniane rzeczywiście starzały się szybciej niż murowane.

Obecnie całoroczne domki drewniane są budowane z innego drewna, a specjalne technologie pozwalają uzyskać parametry, dzięki którym budowla będzie odporna nawet na trudne warunki atmosferyczne. Domy w tej technologii zwane są też domkami skandynawskimi. Technika, według której powstają, wywodzi się z północy słynącej z mało przyjaznej pogody oraz niskich temperatur. Domki szkieletowe są zatem przystosowane specjalnie do ciężkich warunków pogodowych. Są wytrzymałe i dobrze znoszą próbę czasu. Pogłoska o ich małej trwałości jest nieuzasadniona i wynika z nieznajomości stosowanych technik.

Czy całoroczne domki w technologii szkieletowej są budowane niedbale?

Budowa całorocznych domków drewnianych przebiega bardzo szybko. Dom pod klucz może być gotowy już w trzy miesiące. Skoro tak to, pewnie domy budowane są po łebkach?? Czy gotowy dom będzie zbudowany niedbale?

Całoroczne domki drewniane - konstrukcja

Nie, jeśli wybierzemy dobrą firmę, fachowców z doświadczeniem oraz wysokiej jakości projekt opracowany przez dobrego specjalistę. Szybkość, z jaką powstają całoroczne domki drewniane szkieletowe, nie wynika z braku zachowania wysokich standardów. Jest ona związana ze specyficzną konstrukcją domów, w której jedynym murowanym elementem jest fundament. Specjalnie opracowana technologia pozwala na budowanie wytrzymałych i bezpiecznych domów. Budowa przebiega o wiele szybciej niż w przypadku domów murowanych. Domy zachowują jednak wszystkie zalety budownictwa tradycyjnego.

Opinia na temat niedbałego budowania domków drewnianych może być też związana z początkami budownictwa szkieletowego, które w naszym kraju przypadły na okres lat 90-tych. Wtedy to pojawiały się pierwsze firmy, które nie dysonowały odpowiednią wiedzą, materiałami ani doświadczeniem, a budowane przez nie domki rzeczywiście mogły nie zadowalać swoją jakością. Od tamtego czasu budownictwo w technologii szkieletowej bardzo się jednak rozwinęło, a w naszym kraju nie brak już doświadczonych fachowców.

Czy domki kanadyjskie mają kiepskie parametry techniczne?

Często powtarzane plotki głoszą, jakoby domy szkieletowe miały złą akustykę, kiepskie właściwości termiczne i ogólnie gorsze parametry techniczne niż domy murowane. Wszystko zależy oczywiście od firmy, którą wybierzemy. Całoroczne domki drewniane, w których stosowana jest odpowiednia izolacja ścian, nie nagrzewają się w lecie, a zimą zabezpieczone są przed szybkim wychładzaniem.

Całoroczne domki drewniane - realizacja

Ważny jest również wybór odpowiedniej izolacji akustycznej. Odpowiednie jej zastosowanie pomiędzy piętrami sprawia, że akustyka jest dobra i problemy nie pojawiają się. Ich ewentualne wystąpienie nie jest związane z samą technologią szkieletową, a właśnie z nieumiejętnie zastosowaną izolacją. Tego rodzaju problemy głośnych stropów występują również często w budowlach murowanych, w których nie zastosowano odpowiedniej izolacji pomiędzy piętrami.

Brak wiedzy kosztuje, podobnie jak zawierzanie plotkom powtarzanym przez laików. Jeśli rzeczywiście chcesz zaoszczędzić czas i pieniądze, powinieneś dokonać samodzielnego rozeznania na rynku budowlanym. Jeśli interesują cię całoroczne domki drewniane szkieletowe, poświęć nieco czasu na zaznajomienie się z technologią, w której powstają. Bez wątpienia przekonasz się o ich zaletach. Otwierając się na to, co mniej znane, dasz sobie szansę na spełnienie marzeń o wygodnym, bezpiecznym domu.